W Bieszczadach pogoda jest bardzo zmienna dla tego proszę wpisać wszystkim, a w szczególności dzieciom te cztery numery u dołu:
BIESZCZADZKIE WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE Telefony alarmowe
WOPR >>> 607 112 112 / 601 100 100 <<< WOPR
GOPR Grupa Bieszczadzka Telefon ratunkowy
GOPR >>> 601-100-300 lub 985 <<< GOPR
Proszę nie mylić tych numerów 😛
I Góry
Główną atrakcją w Bieszcadach są najbardziej dzikie góry w Unii Europejskiej.
Najwyższe szczyty w Bieszczadach:
1. Tarnica 1346 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
2. Krzemień 1335 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
3. Halicz 1333 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
4. Kopa Bukowska 1320 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
5. Szeroki Wierch 1315 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
6. Bukowe Berdo 1311 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
7. Wielka Rawka 1307 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
8. Połonina Caryńska 1297 metrów GPS – DOJAZD – WIKIPEDIA
9. Rozsypaniec 1280 metrów
10. Mała Rawka 1272 metrów
11. Połonina Wetlińska (Roh) 1255 metrów
II Chatka Puchatka
Wbrew nazwie nie chodzi o dom postaci wykreowanej przez A.A. Milne’a. Chatka Puchatka to najwyżej położone w Bieszczadach schronisko. Znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m.
W schronisku nie ma elektryczności, bieżącej wody ani kanalizacji. Toaleta jest na zewnątrz.
W połowie stycznia 2017 r. na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego pojawił się komunikat, że Chatka Puchatka została zamknięta do odwołania. Kilka miesięcy później drzwi schroniska znów stanęły otworem. W środku można zjeść własny posiłek, kupić wrzątek, kawę czy herbatę. Ale nie można już przenocować, chyba że w sytuacji awaryjnej.
III Park Gwiezdnego Nieba
W dużych miastach łatwo zapomnieć, jak rozgwieżdżone może być niebo – zbyt wiele źródeł sztucznego oświetlenia odbiera nam przyjemność obserwowania gwiazd.
Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Kosmos widać stąd jak na dłoni.
Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym.
Więcej informacji: www.gwiezdnebieszczady.pl
IV Browar Ursa Maior
To jedyny browar w Bieszczadach. Powstaje tu kilkanaście gatunków piwa regionalnego.
Na miejscu organizowane są wycieczki, podczas których można zwiedzić wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Będziemy mieli szansę dowiedzieć się też, jak powstaje piwo. Oczywiście degustacja również jest możliwa.
Browar znajduje się w Uhercach Mineralnych. Więcej informacji: www.ursamaior.pl
V Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie, nazywane czasami bieszczadzkim morzem, to w rzeczywistości zbiornik retencyjny. Nie tylko chroni okolicę przed powodzią. Woda zasila także hydroelektrownię.
W sezonie nad brzegiem zalewu trudno znaleźć wolne miejsce na rozłożenie leżaka czy koca. Można się tu opalać, pływać kajakiem, rowerem wodnym lub żeglować. W okolicy prężnie działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, które latem przeżywają oblężenie.
Będąc nad Jeziorem Solińskim, koniecznie trzeba zobaczyć zaporę. Prowadzi do niej deptak, na którym roi się od straganów z pamiątkami. Można przejść się po koronie tamy lub zwiedzić jej wnętrze (więcej informacji: www.solina.pl/zwiedzanie).
VI Krzemieniec
Krzemieniec (1221 m n.p.m.) to jeden ze szczytów w Bieszczadach Zachodnich. Nieco na zachód od wierzchołka zbiegają się trzy granice: Polski, Słowacji i Ukrainy. Miejsce oznaczono granitowym obeliskiem.
VII Siekierezada
Kolejne kultowe miejsce w Bieszczadach. Nazwa knajpy w Cisnej nawiązuje do tytułu powieści Edwarda Stachury z 1971 r. Główny bohater zatrudnia się w głuszy jako drwal. Czas mija mu na ciężkiej pracy, chłonięciu dzikiej przyrody i zakrapianym kontemplowaniu życia. To historia o urokach i trudach prostego życia.
Również wystrój Siekierezady przywodzi na myśl dzieło Stachury. Wnętrze zdobią siekiery, diabły i dzieła bieszczadzkich artystów. Można się tu zagrzać przy grzanym piwie lub domowym winie. Często odbywają się tu wieczory poezji śpiewanej.
Choć w sezonie pełno tu turystów, Siekierezada zachowała swój niepowtarzalny klimat.
VIII Park Miniatur – Centrum Kultury Ekumenicznej
Park Miniatur znajduje się na terenie ośrodka Caritas w Myczkowcach. Zobaczymy tu makiety drewnianych kościołów i cerkwi. Odwzorowane obiekty pokazują, jak bardzo różnorodna jest architektura sakralna, z jaką można zetknąć się na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim.
Na 10 wzgórzach znajduje się ok. 150 makiet świątyń.
IX Solina Tyrolka
Tyrolka zlokalizowana jest nad Zatoką Drewnianą Jeziora Solińskiego w pobliżu zapory. Zjazd odbywa się pomiędzy dwoma brzegami zalewu i gwarantuje duży zastrzyk adrenaliny. Parametry tyrolki mówią same za siebie:
długość zjazdu 300 m
wysokość 20 m
1 min. lotu nad taflą jeziora + powrót 330 metrów
prędkość zjazdu do 60 km/h
Cena 40 zł od osoby GPS DOJAZD – Strona WWW
X Wake Park
Zapraszamy do Zatoki Drewnianej w Solinie, gdzie zlokalizowany jest wyciąg do sportów wodnych . Wyciąg powstał w lipcu 2013 roku. GPS – DOJAZD – Strona WWW
XI Galeria Zdzisława Beksińskiego
Największa na świecie – licząca ok. 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Wystawa posiadająca – w dużym stopniu – autorski profil jest retrospektywą odzwierciedlającą rozwój i przemiany stylistyczno-formalne, jakim ta sztuka podlegała w czasie.
Otwierająca ekspozycję sala sanocka – obok znakomitych fotografii z lat 50. – prezentuje wczesne prace, tworzone na gruncie abstrakcji wraz z serię unikatowych obrazów malowanych na szkle czy równie interesujących realizacji rzeźbiarskich. Kolejna sala, stanowiąca wiernie odtworzoną warszawską pracownię, wprowadza widza w sugestię przestrzeni, w której powstawały te znakomite dzieła, dając możliwość bezpośredniego wniknięcia w intymny, codzienny świat Mistrza, jego sposób myślenia i tworzenia. Szerokie spektrum prac szkicowych, rysunkowych i graficznych z różnych okresów, umieszczonych w szufladach gablot, obrazuje bezustanne doskonalenie warsztatu – w poszukiwaniu własnych, autonomicznych form wyrazu. Nie brakuje też prac komputerowych, jednak wyrazistym akcentem ekspozycji są dwie sale ulokowane na niższych kondygnacjach, prezentujące najważniejszą w całym dorobku twórczość malarską. Obrazy, poprzez które artysta wyrażał się najpełniej – zarówno te z okresu fantastycznego, jak i z ostatnich 20 lat twórczości – stanowią okazję do duchowej wędrówki labiryntem niezwykłego talentu i nieograniczonej wyobraźni. Można tu także zobaczyć dzieło wyjątkowe – ostatni obraz, ukończony w dniu śmierci artysty. Towarzyszące ekspozycji pokazy multimedialne przybliżają sylwetkę twórcy, a całość dopełnia rozbrzmiewająca muzyka ulubionych kompozytorów.
XII Zagroda Żubrów
Zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać… żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, na który osoby niepełnosprawne mogą wyjechać windą.
W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra,największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców obiektu tj: kaczki krzyżówki, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich. Na terenie Zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć przyrodniczych. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.
Zwiedzanie Zagrody może zostać wzbogacone o film przedstawiający historię żubra w Pszczynie. Film w przystępny i ciekawy sposób zapoznaje widzów z historią żubrów w Pszczynie. Salę kinową, która posiada 42 miejsca i jest wyposażona w najnowszy sprzęt multimedialny można wykorzystać do przeprowadzenia seminariów, szkoleń lub spotkań biznesowych. W restauracji, która sąsiaduje z Zagrodą można zorganizować catering lub obiad. Warto też zajrzeć do Biura Informacji Turystycznej, które oferuje szeroką gamę wydawnictw i pamiątek związanych z ziemią pszczyńską.
XIII Park linowy Lemur w Polańczyku
Park linowy LEMUR to zróżnicowany system przeszkód między drzewami. Innowacyjne rozwiązania
i możliwości pokonywania dystansu od drzewa do drzewa sprawią, że poczujecie się jak na prawdziwym sprawdzianie umiejętnoœci swojej równowagi i koncentracji! Park linowy – to świetna zabawa na wysokości wśród drzew. Szybkie przeszkolenie pozwoli każdemu skorzystać z urozmaiconych tras linowych. Zmierzycie się z przeróżnymi przeszkodami dostosowanymi do Waszych możliwości. http://lemurpark.pl/park-linowy/polanczyk
XIV Park linowy w Dołżycy KAMIKAZE
Bieszczadzki Park Linowy „KAMIKAZE” utworzony został na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Nad Solinką” w 2009 roku. http://www.nadsolinka.pl/Parklinowy
XV Zapora wodna w Solinie
XVI Wyspy na jeziorze Solińskim
Jedna z nich zwana Dużą, zajmuje powierzchnię 34 ha i jest zamieszkała, znajduje się tu bowiem wiele ośrodków wypoczynkowych oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Z Polańczyka można się na nią dostać tylko promem.
Pozostałe trzy wyspy nie są zamieszkałe. Pierwsza to Wyspa Skalista położona w pobliżu Półwyspu Brossa, druga to Wyspa Mała – zwana często Zajęczą. Trzecia wyspa jest wyspą okresową, ponieważ jest to szczyt zatopionej góry, którą widać tylko przy bardzo niskim poziomie wody. Położona jest w połowie zalewu, między Cyplem Polańczyka, a zaporą wodną w Solinie.
XVII Dyskoteki
Sztygarka Hetmańska największa dyskoteka w Solinie, aby tam dojść musimy przejść przez zaporę. Strona WWW – GPS DOJAZD
Tawerna Róża Wiatrów w Polańczyku GPS DOJAZD
XVIII Centrum Kultury Ekumenicznej im. Św. Jana Pawła II
Dnia 16 października 2007 r. w 29. rocznicę wyboru Jana Pawła II, w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach zostało otwarte Centrum Kultury Ekumenicznej. Jest ono dedykowane Papieżowi Polakowi, zwolennikowi pojednania między chrześcijanami.
Na 10 wzgórzach zostało ustawionych 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. http://www.myczkowce.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=54